Maminka Lenka z Rychnova

„Otce své dcery nezapsala do rodného listu, teď nemá nárok na výživné.”

Lenka má celkem pět dětí se třemi muži. Momentálně už půl roku sama vychovává dvě dcery – Marušku (5 let) a Sárinku (3 měsíce). S otcem starší Marušky žila Lenka sedm let, mají spolu ještě osmiletou Anetku, kterou má bývalý partner v péči, a to spolu s dalšími dvěma Lenčinými dětmi (čtrnáctiletou Lenkou a šestnáctiletým Pavlem). Marušku mají ve střídavé péči. Lenka by měla dostávat na Marušku alimenty, ale nedostává, protože ona sama neplatí výživné na děti, které má její bývalý partner v péči. Soud mu je přiřkl, když Lenka v době jejich rozchodu neměla kde bydlet. První dvě děti má s mužem, který od ní odešel, když byly děti ještě ve školkovém věku. „Moc mě mrzí, jak to všechno dopadlo. Chtěla bych u sebe mít všechny děti, ale je to tak složité,“ říká samoživitelka Lenka. Štěstí neměla ani na partnera, se kterým má tříměsíční Sárinku. „Byli jsme zamilovaní, ale najednou začal říkat, že těhotenství je omyl a odešel. A já opět zůstala sama,“ zoufá si Lenka, která otce Sárinky nezapsala ani do rodného listu dcerky, protože nedokázala překousnout jeho zradu, když ji v těhotenství opustil.

Bohužel ale kvůli tomu nemá nárok na žádné alimenty, což ztěžuje její finanční situaci. Momentálně bydlí v části rodinného domku v pronájmu, jehož majitel je k Lence natolik shovívavý, že ji odpouští část nájemného. Lenka se na oplátku stará o dům – upravuje ho, natírá, co je potřeba a podobně. Nájem v bytě nesehnala, protože všude požadovali kauci, na kerou Lenka nemá peníze. Má proto podanou žádost na obci na byt 1+1 a čeká, že se jí podaří uspět.

Domácnost financuje z mateřského příspěvku, z přídavků na děti a příspěvku na bydlení. Kromě nájmu (kde ale dluží), musí splácet ještě půjčky, které si brala proto, aby si mohla pořídit alespoň ledničku, za další peníze pořídila jídlo, umělé mléko pro miminko a plenky. Už teď má problém se splácením a neví, co bude dál, ale bojuje: „Musím tady být pro svoje děti, jen ty mě drží nad vodou. Mrzí mě, že jim nemohu dopřát, co by potřebovaly a chtěly.“

Bohužel nemá rodinu, na kterou by semohla obrátit s prosbou o pomoc. Maminka je po smrti, s tatínkem ani se sourozenci se nevídá.

My Lence fandíme! 

Pro maminku Lenku se nám podařilo sehnat:

• Nákup do domácnosti (potraviny, kojenecká voda, jar na nádobí, čisticí prostředky, prací prášek, aviváž…)
• Jednorázové plenky vel. 3 (4–9 kg)
• Kosmetiku pro děti i pro Lenku (šampóny, sprchové gely, krémy, jednorázové ubrousky atd…)
• Umělou výživu Sunar komplex číslo 1
• Povlečení pro Marušku s motivem Ledového království

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!