Maminka Laura z Koryčan

„Nemůžu si dovolit vzít dcerku na plavání ani na výlet.”

Lauře je 26 let, už více jak rok sama vychovává svoji dvou a půl letou dceru Izabelku. Žije v rodinném domě spolu se svojí maminkou, která má invalidní důchod, a tak občas vypomáhá s hlídáním, aby mohla Laura chodit na brigádu. Pár stovek z úklidu v penzionu a rodičovský příspěvek tvoří Lauřin příjem. Snaží se, co může, aby sebe a dcerku uživila a dopřála jí spokojené dětství. Ale je to těžké. Bývalý partner platí alimenty 1200 Kč pouze občas, navíc Lauru zadlužil, takže ta ještě měsíčně splácí půjčku 2000 Kč. Na živobytí a domácnost jí zbývá něco kolem čtyř tisíc. „Už dva týdny před mateřskou nemám peníze, ale musím si vždy nějak poradit,“ říká Laura rozhodně. S bývalým přítelem si zažila své. O rodinu se nestaral, podváděl ji i během jejího rizikového těhotenství a nadělal spoustu dluhů.

…Vztah Laury s přítelem trval pět let, začátek byl krásný. Seznámili se na diskotéce, kde její partner pracoval jako DJ. Laura v tu dobu podnikala a dařilo se jí. Proto přítele také finančně podporovala, když studoval. „Po dvou letech chození mě požádal o ruku a já souhlasila.“ Žádná svatba se nakonec nekonala. Když Laura otěhotněla, začal ji podvádět s různými ženami. Přišla na to v sedmém měsíci těhotenství, ale nevěru přehlížela, protože si chtěla udržet rodinu, ovšem marně. „Přítel mi s dcerou nepomáhal. Navíc si bral nesmyslné půjčky a svou mzdu vždy utratil. Já táhla veškerou domácnost ze své nemocenské, jelikož jsem měla rizikové těhotenství.

Měla jsem dvakrát potratit, ale naštěstí se malá udržela,“ upřesňuje Laura okolnosti jejich vztahu. Nakonec už nemohla dál a rozhodla se pro rozchod. „Odešel sám před Silvestrem, když jsem byla na brigádě. Napsala mi to moje máma, která hlídala dceru,“ vypráví dál Laura. Po odchodu partnera se Laura snažila zajistit domácnost pomocí brigád v drůbežárně. Z počátku otec Izabelky alimenty neplatil, od března 2016 posílá peníze nepravidelně, o dcerku nejeví zájem. „Nemůžu si dovolit vzít dcerku do hracího centra, na plavání ani na žádný výlet, jelikož na to nemám,“ říká smutně Laura. Ale je to bojovnice, snaží se najít práci a je plná optimismu: „Jsme tu pro děti a ony pro nás. Je lepší být sama než s člověkem, který si neváží milující ženy a kompletní rodiny.“

My Lauře fandíme! 

Pro maminku Lauru se nám podařilo sehnat:

• Mikrovlnnou troubu
• Kolo nebo odrážedlo pro Izabelku (2,5 roku)
• Nákup potravin (vejce, maso, těstoviny, rýže apod.)
• Pískoviště
• Výlet (např. do zoo, do solné jeskyně…)

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!