Maminka Lenka z Havířova

„Finančně jsme na tom dost bídně, nejvíc peněz mě stojí plínky a umělé mléko pro holčičky.”

Lence je 34 let, má tři děti – třináctiletého Honzu a čtrnáctiměsíční dvojčátka Natálku a Viktorku. Lenka má středoškolské vzdělání, v současné době je na dvouleté rodičovské dovolené s dcerkami. Bydlí v Havířově v pronajatém bytě 3+1, kde jen za nájem zaplatí 11800, za plyn a elektřinu dalších 1800 Kč. Ani jeden z otců na své děti neplatí výživné. Před nástupem na mateřskou dovolenou dlouhodobě pracovala jako technik kvality v jedné firmě na automobilové součástky, kam by se brzy ráda vrátila. Žije společně se svou maminkou, která je v důchodu. Nejvíc Lenku teď stojí pleny a umělé mléko pro dvojčátka. Syn Honza chodí do osmé třídy základní školy, hraje floorbal a teď by pro něj maminka nejvíc ocenila oblečení a nové dioptrické brýle.

Lenka měla od začátku smůlu na partnery. Syna Honzu měla poměrně brzy, už v jednadvaceti letech. S přítelem se tehdy rozešli ještě v době, kdy byla těhotná: „Přestal přispívat na domácnost a strašně mi lhal i co se týkalo peněz. Absolutně ho nezajímalo, že čekám jeho dítě a s ničím mi nepomáhal.“ Přesto pak o syna i po rozchodu zájem měl, ovšem jen do jeho šesti let, pak na něj přestal platit i výživné. Dnes Lence na alimentech dluží 130 tisíc. Lenka pak se synem žila dlouho sama. Pracovala, aby jim nic nechybělo a v podstatě se jim dařilo. Do té doby, než Lenka potkala kamaráda z puberty. „Zamilovali jsme se do sebe, byl pozorný, jezdil za námi, jak jen to bylo možné. Pracoval jako řidič dodávky, takže jezdil do zahraničí,“ vzpomíná Lenka na hezké chvilky v novém vztahu. Romantika pokračovala, když ji den před Štědrým dnem přítel požádal o ruku. Cítila se konečně zase šťastná. Když pak v lednu zjistila, že je těhotná, vše se začalo hroutit. „Chtěla jsem řešit budoucnost, ale na povrch začaly vylézat jeho markantní dluhy. Zjistila jsem, že vlastně nemá na to, aby uživil sám sebe natož rodinu. Když jsem mu řekla, že ho z mateřské živit nebudu, oznámil mi, že už žádné dítě nechce a odešel,“ vypráví Lenka. Záhy na to zjistila, že nečeká jedno miminko, ale rovnou dvě. Otce svých nenarozených dětí kontaktovala, ale reakce byla šokující: „Prý stejně nejsou jeho a že ho to nezajímá. Bohužel to došlo až tak daleko, že jsem si po narození holčiček soudně vyžádala testy DNA, které samozřejmě vyšly pozitivní.“ Peníze od otce dvojčátek nikdy neviděla, dluh narostl na 60 tisíc, o děti neprojevil sebemenší zájem.

My Lence fandíme! 

Pro Maminku Lenku jsme sehnali:

• Oblečení pro syna, vel. S (sportovní kalhoty, triko s dlouhým rukávem, mikina)
• Nové dioptrické brýle pro syna
• Jednorázové pleny vel. 4 (7–14 kg)
• Umělé mléko Nestlé Junior 1+
• Pračka kombinovaná se sušičkou (Lenka pere v podstatě každý den a její pračka jí vypověděla službu, takže má půjčenou jednu starou od sestry, ale ta už sotva pere.)

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!